امروز   پنج شنبه   مورخ   08/خرداد/1399   ساعت 01:39
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : مازندران
تاریخ انتشار : 16/خرداد/1396
نویسنده : سید مصطفی مرتضوی
تعداد بازدید : 1141
کد خبر : 1429
تمرکز توان عملیاتی بر محور کاهش غریق در ساحل

دکتر اکبری؛مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران خبرداد؛

تمرکز توان عملیاتی هلال احمر مازندران بر محور کاهش غریق در ساحل

**مسافرین توصیه های نجاتگران و ناجیان غریق را جدی بگیرند

مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران اجرای طرح کاهش غریق در ساحل مازندران را مهمترین برنامه عملیاتی هلال احمر استان در تابستان 96 برشمرد و گفت: با توجه به گستردگی منطقه عملیاتی در سواحل مازندران و پوشش ۳65 نقطه حادثه‌خیز در طول 400کیلومتر ساحل استان، تیم‌های نجات غریق و امداد ثابت و سیار موتوری برای امداد و نجات و هشدار و پیشگری در نقاط پرخطر ساحل مازندران مستقر شده‌اند که این عملیات در حقیقت یکی از بزرگترین و مهمترین عملیاتهای امدادی در سطح کشور است که با مدیریت جمعیت هلال‌احمر استان، برنامه‌ریزی و عملیاتی شده است.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر مازندران دکتر مجتبی اکبری همچنین با تقدیر از همکاری و تدابیر اعضای کمیته پیشگیری و کاهش غریق که با مدیریت جمعیت هلال‌احمر مازندران فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: تحقق این مهم نشان‌دهنده ظرفیت عظیم و راهبردی جمعیت هلال‌احمر استان در پیشگیری و مدیریت حوادث است.

دکتر اکبری با تاکید بر اینکه اساسا  هیچ وظیفه رسمی و سازمانی  برای نجات غریق در دریا بر‌عهده هلال‌احمر نیست گفت؛جمعیت هلال‌احمر برای کمک به مردم با تکیه بر ظرفیت‌های داوطلبی در طرح کاهش غریق مشارکت نموده است.

دکتر اکبری تصریح کرد؛ امسال با تدابیر اتخاذ شده از سوی استانداری مازندران، 365 نقطه حادثه خیز در نوار ساحلی استان شناسایی شده و امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر با مشارکت ناجیان غریق در این مناطق مستقر شدند تا مانع از تکرار هرگونه حادثه ناگوار شوند که آثار زیانبار روانی ،اجتماعی و اقتصادی آن کاملا مشهود است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران با اشاره به اینکه عدم آگاهی افراد نسبت به وضعیت توپوگرافی و تغییرات بستر دریا در نوار ساحلی و نیزعدم آشنایی به قواعد شنا و وجود جریانهای شکافنده از عمده‌ترین دلایل غرق شدن مردم قلمداد می‌شود گفت: متاسفانه افراد زیادی توصیه‌های نجاتگران هلال احمر و ناجیان غریق را در نظر نمی‌گیرند و با شنا در مناطق حادثه خیز جان خود را به خطر می‌اندازند.

دکتر اکبری گفت: به منظور اجرای عملیات کاهش غریق در سواحل استان که از اوائل خرداد ماه سال جاری اجرایی شده است  بیش از  یکهزار نفر نجاتگر و ناجی غریق با بکارگیری انواع تجهیزات پیشرفته اعم از آمبولانس، موتورسیکلت، قایق نجات، جت اسکی، خودروهای نجات و خودروی پشتیبانی مشارکت فعال دارند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران با بیان اینکه فرصت دوباره زندگی به نجات یافتگان حوادث و سوانح مختلف به ویژه مغروقین در ساحل مازندران ، باعث شعف و خوشحالی همه اعضای جمعیت هلال احمر می شود افزود: در حال حاضر تمامی توان عملیاتی جمعیت هلال احمر استان مازندران بر محور کاهش غریق در ساحل متمرکز شده است. دکتر اکبری با اشاره به تعطیلات تابستان و ورود شمار کثیری از مسافرین به استان و نوار ساحلی خاطرنشان کرد: درخواست موکد ما از همه هموطنان این است که برای حفظ جان خود به توصیه های امدادی توجه جدی داشته باشند و از حضور و شنا در مناطق پر خطر خودداری نمایند.