امروز   پنج شنبه   مورخ   08/خرداد/1399   ساعت 01:19
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : مازندران
تاریخ انتشار : 02/مهر/1396
نویسنده : سید مصطفی مرتضوی
تعداد بازدید : 1023
کد خبر : 1802
تابستان 96 با کارنامه درخشان هلال احمر مازندران

نجات 4800 غریق  و ارائه خدمات درمان سرپایی به 8 هزار نفر  در ساحل مازندران

مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران از نجات 4800 غریق و ارائه خدمات درمان سرپایی به بیش از 8 هزار نفر در ساحل استان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمرمازندران «دکتر مجتبی اکبری»اجرای طرح کاهش تلفات انسانی در ساحل مازندران را مهمترین برنامه عملیاتی هلال احمر استان در تابستان 96 برشمرد و گفت: با توجه به گستردگی منطقه عملیاتی در سواحل مازندران و پوشش 376 نقطه حادثه‌خیز در طول 400کیلومتر ساحل استان، تیم‌های نجات غریق و امداد ثابت و سیار موتوری برای امدادونجات و هشدار و پیشگری در نقاط پرخطر ساحل مازندران مستقر بودند که این عملیات در حقیقت یکی از بزرگترین و مهمترین عملیاتهای امدادی در سطح کشور بود که با مدیریت جمعیت هلال‌احمر استان، برنامه‌ریزی و عملیاتی شده است.

وی همچنین با تقدیر از همکاری و تدابیر اعضای کمیته پیشگیری و کاهش تلفات انسانی که با مدیریت جمعیت هلال‌احمر مازندران فعالیت نمودند، تصریح کرد: تحقق این مهم نشان‌دهنده ظرفیت عظیم و راهبردی جمعیت هلال‌احمر استان در پیشگیری و مدیریت حوادث است.

دکتر اکبری با تاکید بر اینکه اساسا  هیچ وظیفه رسمی و سازمانی  برای نجات غریق در دریا بر‌عهده هلال‌احمر نیست گفت؛جمعیت هلال‌احمر برای کمک به مردم با تکیه بر ظرفیت‌های داوطلبی در طرح کاهش غریق مشارکت نموده است. دکتر اکبری تصریح کرد؛ امسال با تدابیر اتخاذ شده از سوی استانداری مازندران، 376 نقطه حادثه خیز در نوار ساحلی استان شناسایی شده و امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر با مشارکت ناجیان غریق در این مناطق مستقر شدند.

وی تصریح کرد؛تیمهای امداد و نجات ساحلی جمعیت هلال احمر مازندران از آغاز طرح کاهش غریق در سوم خرداد 96 تاپایان شهریور موفق شدند 4800غریق را از امواج مرگبار خزر نجات دهند.وی افزود؛ در همین مدت بیش از 8 هزار نفر نیز با مراجعه به پایگاهها و پست های امدادونجات ساحلی هلال احمر مازندران از خدمات درمان سرپایی برخوردار شدند و 242فرد از مصدومان و غریق حوادث دریایی به مراکز درمانی انتقال یافتند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران با اشاره به اینکه عدم آگاهی افراد نسبت به وضعیت توپوگرافی و تغییرات بستر دریا در نوار ساحلی و نیزعدم آشنایی به قواعد شنا و وجود جریانهای شکافنده از عمده‌ترین دلایل غرق شدن مردم قلمداد می‌شود گفت: متاسفانه همه ساله مشاهده می کنیم افراد زیادی توصیه‌ها ی نجاتگران هلال احمر و ناجیان غریق را در نظر نمی‌گیرند و با شنا در مناطق حادثه خیز جان خود را به خطر می‌اندازند.

دکتر اکبری گفت: به منظور اجرای عملیات کاهش غریق در سواحل استان که از اوائل خرداد ماه سال جاری اجرایی شده است  بیش از  یکهزار نفر نجاتگر و ناجی غریق با بکارگیری انواع تجهیزات پیشرفته اعم از دهها دستگاه آمبولانس، موتورسیکلت، قایق نجات، جت اسکی، خودروهای نجات و خودروی پشتیبانی مشارکت فعال داشتند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران با بیان اینکه فرصت دوباره زندگی به نجات یافتگان حوادث و سوانح مختلف به ویژه مغروقین در ساحل مازندران، باعث شعف و خوشحالی همه اعضای جمعیت هلال احمر می شود افزود:در تابستان امسال تمامی توان عملیاتی جمعیت هلال احمر استان مازندران بر محور کاهش غریق در ساحل متمرکز شده بود. دکتر اکبری با اشاره به تعطیلات تابستان و ورود شمار کثیری از مسافرین به استان و نوار ساحلی خاطرنشان کرد: جمعیت هلال احمرمازندران در اجرای این طرح مهم متعهدانه و مسئولیت پذیر عمل کرد .