امروز   دوشنبه   مورخ   30/دی/1398   ساعت 18:22
کانال تلگرام
صفحه اینستاگرام
کانال آپارات
سامانه DMIS
تالار گفتمان
سامانه RaroMIS
نقشه 1
نقشه 2
گروه : اخبار
تاریخ انتشار : 25/تیر/1398
نویسنده : رضا صالح‌خیر
تعداد بازدید : 938
کد خبر : 4263
صفر تا ۱۰۰ دوره تخصصی نجات در ارتفاع/نجات از دیواره‌های بلند کوهستان با کمترین وقفه

صفر تا ۱۰۰ دوره تخصصی نجات در ارتفاع/نجات از دیواره‌های بلند کوهستان با کمترین وقفه

صفر تا ۱۰۰ دوره تخصصی نجات در ارتفاع/نجات از دیواره‌های بلند کوهستان با کمترین وقفه

رئیس پایگاه‌های امداد کوهستان سازمان امداد و نجات از برگزاری دوره تخصصی ۴ روزه نجات از دیواره‌های بلند با حضور مربیان آلمانی در استان خراسان شمالی خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از میزان، محمد حسین کبادی، رئیس پایگاه‌های امداد کوهستان سازمان امداد و نجات از برگزاری دوره ۴ روزه تخصصی نجات از دیواره‌های بلند با حضور مربیان صلیب سرخ آلمان خبر داد و گفت: این دوره در خراسان شمالی در پی تفاهم‌های بین المللی میان جمعیت هلال احمر ایران و صلیب سرخ آلمان برگزار شد. با توجه به بررسی‌های انجام شده از حیث فنی، تنوع و فراوانی‌های حوادث کوهستان این دوره برگزار شد.

کبادی با بیان اینکه در این دوره مربیان امداد و نجات کوهستان هلال احمر با تجهیزات و تکنیک‌های نوین روز دنیا در نجات از دیواره‌های بلند و تکنیک ویرول جهت دسترسی سریع نجاتگران و انتقال مصدومین از دره‌های عمیق و محیط‌های مشابه توسط طناب داینیما و تجهیزات نجات فنی مربوطه آشنا شدند، تصریح کرد: در این دوره آموزش از سوی مربیان مطرح اروپایی که در بالاترین سطح امداد و نجات در کوهستان بوده اند صورت گرفته و سیستم وشیوه نوین به همراه تجهیزات جدید به کار گرفته شد.

او با تاکید بر اینکه تفاوت این دوره با دوره‌های قبل در این بود که صلیب سرخ آلمان یک پک کامل از ست نجات از دیواره‌های بلند به نام ست طناب دایناما همراه با متعلقات فنی مربوطه به جمعیت هلال احمر ایران اهدا کرد.

رئیس پایگاه‌های امداد کوهستان سازمان امداد و نجات همچنین گفت: مربیان شرکت کرده در این دوره در دوره‌های قبلی نیز حضور داشته اند، این مربیان در سطح اول پاسخگویی به حوادث کوهستان کشور فعالیت دارند.

او تاکید کرد: ۱۷ نفر از استان‌های مختلف جهت حضور در این دوره‌ها از بین مربیان خبره انتخاب شدند، طی جلسات متعدد فنی در سازمان امداد و نجات لوکیشن‌های مختلفی برای برگزاری این دوره مطرح شد که در نهایت در منطقه درکش استان خراسان شمالی با توجه به موقعیت مطلوب مورد نظر این دوره برگزار شد.

کبادی با بیان اینکه از استان‌های مختلف مربیان برای فراگیری این دوره حضور داشته اند، گفت: هدف جمعیت هلال احمر از برگزاری این دوره‌ها به روز رسانی دانش و تخصص در حوزه امداد و نجات و همچنین بومی سازی تجهیزات روز دنیا در جهت پاسخگویی سریع و ایمن به حوادث احتمالی است.

او ادامه داد: مزیت این دوره در تکنیک‌های آموزش داده شده و تجهیزات مورد استفاده از ایمنی بسیار بالا، وزن سبک، سهولت دسترسی و سرعت بسیار بالا در حوادث کوهستان در نجات از دیواره‌های بلند و دره‌ها است. با این تکنیک نجاتگر می‌تواند ۲۰۰ متر دیواره را در کوتاه‌ترین زمان طی کرده و انتقال مصدوم از دره به بالا به راحتی انجام دهد.

رئیس پایگاه‌های امداد کوهستان سازمان امداد و نجات با اشاره به دستاورد‌های مثبت این دوره، تصریح کرد: مقرر شده این تکنیک‌ها توسط مربیان آموزش دیده در نقاط مختلف کشور به نجاتگران پایگاه‌های کوهستان جمعیت هلال احمر آموزش داده شود.

کبادی با بیان اینکه مربیان آموزش دیده در این دوره جزو مربیان خط مقدم عملیات‌های مختلف دشوار کوهستان‌های کشور هستند، گفت: به طور مثال برخی از این افراد در حادثه سقوط هواپیمای دنا ۱۲۸ روز عملیات فوق العاده‌ای را با مخاطرات محیطی بالا در دمای منفی ۳۰ درجه بدون حتی یک مصدوم انجام دادند که این ضریب بالای ایمنی، دانش و تخصص مربیان و نجاتگران هلال احمر را نشان می‌دهد.

رئیس پایگاه‌های امداد کوهستان سازمان امداد و نجات به تعامل فدراسیون کوهنوردی و جمعیت هلال احمر هم اشاره کرد: تفاهم نامه‌ای در راستای توسعه اهداف آموزشی، به روز رسانی کوهنوردی و آگاه سازی مردم نسبت به مخاطرات حوادث کوهستان و همچنین هم پوشانی عملیاتی در پاسخگویی به مخاطرات کوهستان انجام شده است.